Nadzwyczajni szafarze Komunii Św. zostali powołani w Archidiecezji Poznańskiej dekretem Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego 1 kwietnia 1999 roku.

Zasadniczym obowiązkiem nadzwyczajnego szafarza Komunii św. jest pomoc w zanoszeniu Komunii Św. chorym i niepełnosprawnym. Jest to pierwsza i najważniejsza okoliczność, dla której ustanowieni zostali w Polsce nadzwyczajni szafarze Komunii Św. Jest bowiem rzeczą oczywistą, że prezbiterzy nie mogą wykonywać tej posługi w niedzielę ze względu na obowiązki w kościele. Nadzwyczajni szafarze udają się więc do starszych i chorych parafii, by w ten sposób mogli oni w sposób pełny uczestniczyć w Eucharystii

Szafarz nadzwyczajny może rozdzielać Komunię św. podczas liturgii eucharystycznej tylko w sytuacji, gdy szafarze wyświęceni są nieobecni albo gdy ci ostatni, chociaż obecni, nie mogą tego czynić z powodu jakichś rzeczywistych przeszkód. Może pełnić tę funkcję także wówczas, gdy z powodu szczególnie licznego udziału wiernych, którzy pragną przyjąć Komunię Św., oraz braku dostatecznej liczby szafarzy wyświęconych liturgia eucharystyczna nadmiernie by się przedłużyła.

W naszej parafii na dzień dzisiejszy zadania szafarzy, których obecnie jest sześciu, ograniczają się głównie do pomocy podczas liturgii eucharystycznej. Sporadycznie pomagamy w zanoszeniu Komunii Św. do chorych. Gotowi jesteśmy pełnić tą posługę w niedzielę i święta, tak aby osoby starsze i chore mogły przyjąć Komunię Świętą częściej, nie tylko raz w miesiącu. Zawsze w takim przypadku prosimy o kontakt z Księdzem Proboszczem w celu umówienia naszej wizyty.